Mikrodermabrazja nazywana też mikropeelingiem, to metoda mechanicznego złuszczania naskórka przy pomocy precyzyjnie kontrolowanego strumienia mikrokryształków.
Jest to zabieg, który złuszcza, dotlenia i wzmacnia skórę, a dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu, pozwalając skutecznie pozbyć się takich niedoskonałości, jak: zmarszczki, rozstępy, trądzik, cellulit, przebarwienia, a nawet blizny.
Mikrodermabrazja diamentowa jest zdecydowanie najchętniej wykonywanym rodzajem mikropeelingu. Polega ona na złuszczaniu skóry przy pomocy głowic zaopatrzonych w pierścienie ścierające wykonane z naturalnego lub sztucznego diamentu. Końcówka aparatu do mikrodermabrazji diamentowej posiada specjalny system podciśnieniowy, który zasysa ścierany naskórek oraz “diamenty”. Podczas zabiegu głowice urządzenia jednocześnie zasysają skórę do filtra, który potem jest wymieniany.
Wbrew pozorom mikrodermabrazja diamentowa jest łagodnym zabiegiem, który dermatolodzy i kosmetyczki zalecają osobom ze skórą cienką i wrażliwą – ta postać mikropeelingu nie narusza delikatnej struktury naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry i jest całkowicie bezbolesna.
Nie ma też przeciwwskazań do wykonywania mikrodermabrazji diamentowej u alergików – podczas zabiegu nie tworzy się pył, dzięki czemu nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę, że bezpośrednio po zabiegu na skórze może pojawić się delikatny rumień, ale zazwyczaj znika on samoistnie po kilku godzinach.
Jak często powtarzać mikrodermabrazję diamentową?
Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg, który może zostać przeprowadzony jednorazowo lub w seriach kilku zabiegów w odstępach czasowych co 3 lub 4 tygodnie. Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów i utrzymania ich jak najdłużej zaleca się regularne wykonywanie mikrodermabrazji diamentowej. Dokładną ilość zabiegów oraz częstotliwość ich powtarzania najlepiej jednak ustalić z dermatologiem lub kosmetologiem wykonującym zabieg – każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny stanu skóry oraz jej potrzeb.
Efekty, jakich można oczekiwać po zabiegu mikrodermabrazji:
- stopniowego i bezpiecznego złuszczania skóry bez ryzyka powstania nieestetycznych blizn, alergii i podrażnień
- likwidacji drobnych zmarszczek mimicznych i poprawy elastyczności skóry na twarzy, szyi i dekolcie
- redukcji nieestetycznych przebarwień i blizn potrądzikowych lub posłonecznych
- zmniejszonej widoczności rozstępów i cellulitu
- młodszej, bardziej wypoczętej i rozświetlonej skóry twarzy
- mniejszej skłonności skóry do łojotoku, trądziku, zaskórników i rozszerzonych porów
- zregenerowanej i wzmocnionej skóry, odporniejszej na działanie czynników zewnętrznych
- zwiększonej absorpcji na wchłanianie kosmetyków lub preparatów leczniczych
- doskonałego przygotowania skóry na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
Przeciwwskazania do zabiegu mikrodermabrazji
- stan zapalny skóry
- różnorodne choroby skóry np. łuszczyca, bliznowce, nowotwory skóry,
zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry - znamiona
- zabiegi chirurgiczne wykonywane w ostatnich dwóch miesiącach (w miejscu, w którym ma być wykonywana mikrodermabrazja)
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych
Ponadto należy unikać wykonywania tego typu zabiegów podczas mroźnej zimy oraz upalnych miesięcy, bowiem bezpośrednio po zabiegu skóra jest osłabiona, podatna na uszkodzenia i mało odporna na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.